Dagens e-avis: Forside Bagside

Dagbladet Arbejderen
Ryesgade 3F
2200 København N
Tlf. 35 35 21 93
redaktion@arbejderen.dk



Kontakt vedr. teknik: webmaster

Vil du have teksten på vores hjemmeside læst højt, kan du hente et lille gratis program på www.adgangforalle.dk - (Åbner nyt vindue)

  / RSS-Feed


Reklamation / klagesocialismeEU forfatning og afstemningsocialismeTerrorlovensocialismeUdflagning og massefyring. Foto: Michael Bo Rasmussen/Baghuset (NNFs fyre-kalender)socialismeUSAs såkaldte Krig mod terrorismesocialismePalæstina & IsraelsocialismeAsyl i Danmark & FamilisammenføringsocialismeCubasocialismeFilmanmeldelsersocialismeTV kommentarensocialismeMusiksocialismeUdstillinger, kunst og kultursocialisme

Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Dagens historie DAGENS HISTORIE

9. februar 1945 - Et pletskud med konsekvenser
5. februar 1917 - USA vedtager Immigrationsloven
3. februar 1787 - Vateranerne og Shays` oprør
2. februar 1990 - Et nyt Sydafrika på vej
29. januar 1863 - Bear River-massakren
28. januar 1077 - Canossagang

Fotobog - tid til nye tider om OK08 strejkerne
Det Nye Pearl Harbor
KØB TEGNESERIEN LAWMAN
LAWMAN - Erwin Neytzsky-Wullf, Jørgen Bitsch
Harddiskfejl

Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Indland Indland | Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Den sorte regering Den sorte regering | Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Censur af Arbejderen Censur af Arbejderen

Fogh gradbøjer ytringsfriheden

Selv om statsministeren også er pressens minister, har han ikke tænkt sig at gå ind i sagen om censuren mod dagbladet Arbejderens hjemmeside

  15. marts 2006   Printervenlig udgave af siden   Send linket og en kort beskrivelse af denne artikel videre til en ven    

Det bekymrer ikke statsminister Anders Fogh Rasmussen, at politiet har overtrådt medieansvarsloven og udøvet censur mod dagbladet Arbejderens hjemmeside.
Det var den klare melding fra statsministeren, da han i går holdt sit ugentlige pressemøde.
Her spurgte dagbladet Arbejderens redaktør, Birthe Sørensen, statsministeren om, hvordan han stiller sig til, at Københavns Politi for to uger siden censurerede Arbejderens hjemmeside.
Det bekymrer ikke statsminister Anders Fogh Rasmussen, at politiet har overtrådt medieansvarsloven og udøvet censur mod dagbladet Arbejderens hjemmeside.

Det var den klare melding fra statsministeren, da han i går holdt sit ugentlige pressemøde.

Her var dagbladet Arbejderens redaktør, Birthe Sørensen, mødt op for at spørge statsministeren om, hvordan han stiller sig til, at Københavns Politi for to uger siden censurerede Arbejderens hjemmeside.

- Såvidt jeg er orienteret, er det ikke politiet, men internetudbyderen, der har fjernet dokumentet, lød statsministerens svar og henviste i øvrigt til, at det var en sag for Københavns Politi og ikke regeringen.

Til redaktørens indvending om, at dokumentet jo var fjernet på baggrund af en henvendelse fra politiet til internetudbyderen, og dermed overtrådte politiet medieansvarsloven, lød statsministerens svar blot endnu engang, at det var en sag for politiet.

Og statsministeren har heller ikke tænkt sig at gå ind i sagen, selv om han er pressens minister, lød hans slutreplik til Arbejderens redaktør.

- Sagen viser med al tydelighed, at statsministeren gradbøjer ytringsfriheden. Hvis det her var sket overfor Jyllands-Posten, ville han have reageret helt anderledes, siger Birthe Sørensen.

- Så snart vi nærmer os debatten om Muhammed-tegningerne, er der ingen grænser for, hvor meget Fogh forsvarer pressefriheden. Det viste sig også på pressemødet, hvor han til et andet spørgsmål kom med en længere forklaring om pressefrihed og fastslog, at i en retsstat er der kun domstolen, som kan dømme. Men overfor Arbejderen har han lige sagt, at det er helt i orden, at politiet har fået fjernet et dokument fra vores hjemmeside ved at true vores internetudbyder.

Det er dog ikke sidste gang, statsministeren kommer til at udtale sig i sagen. Per Clausen, som er medieordfører for Enhedslisten, har nu stillet et paragraf 20 spørgsmål i Folkeinget:

'Statsministeren bedes oplyse, om han som pressens minister mener, at det er acceptabelt, at politiet har lukket dele af dagbladet Arbejderens hjemmeside uden dommerkendelse, og uden at man efterfølgende har rettet nogen form for henvendelse til Arbejderen om det skridt, man har taget, og det juridiske grundlag herfor?'



Mere om censur-sagen

Læs det forbudte dokument fra Foreningen Oprør


NYHEDSBREV 


GRATIS PLAKAT/ MATERIALE:
Gratis postkort, plakater og foldere fra dagbladet Arbejderen
socialisme
Abonnement på Dagbladet Arbejderen
socialismesocialisme
Bestil gratis materiale fra Kommunistisk Parti
BESTIL GRATIS MATERIALE FRA KOMMUNISTISK PARTI

kommunisme

Abonér på RSS feed - alle nye artikler fra arbejderen.dk NYESTE ARTIKLER

Hjemløse ryddes af vejen før vinter-OL

Amnesty International skyder Israel-rapport ned

Danmark diskriminerer mere

DANVA: Forbrugere hænger på regning

100.000 på gaden for Chávez

Haiti sulter stadigvæk

En madordning galt i halsen

RIKO`s Afghanistan høring

Sober skildring i `Vores krig`

Om forandringens tid og dens kræfter


Klimatopmødet i København 2009 - artikler og billedersocialisme

De afviste asylansøgere i Brorsons Kirken
Læs mere om asyl-sager
Den tilkæmpede historie - fabler og fortællinger af Patrick Mac Manus
Den tilkæmpede historie - fabler og fortællinger af Patrick Mac Manus
socialisme

Foreningen Oprør
Læs Foreningen Oprørs appel: `Krigen mod terror` truer os alle

Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Censur af Arbejderen CENSUR AF ARBEJDEREN

Terrorloven rammer ytringsfriheden

Dagbladet Arbejderen og ytringsfriheden

Justitsminister på dybt vand

Ytringsfriheden er under pres

Statsadvokaten svarer udenom

Ministre på afveje

Justitsminister på dybt vand

Terrorlove blåstempler censur

Arbejderen i samråd

Endnu et ikke-svar fra Fogh




Abonér på RSS feed - artikler under kategorien: Den sorte regering DEN SORTE REGERING

S afkræver minister svar i PET-sag

Minister haster kampfly igennem

12 trin til ringere hjælp

Regioner i strid med private

Rejsehold er en realitet

KL-formand: Vi skal betale for lægen

Tålt ophold for retten

Gade vil ikke undersøge læk

Studerende lægger pres på rektor

Preben Brandt: Kapitalismen udstøder udsatte



Kommunistisk Parti
Kommunisme




www.arbejderen.dk - email: redaktion@arbejderen.dk - kontakt vedr. tekniske fejl: webmaster 

Produceret 2005 Progressive @rt, Design & Publishing