Udland | Krig og fred | Afrika
POLISARIO afviser FN-plan
I 12 år har Marokko saboteret arbejdet med en folkeafstemning - nu vil FN igen belønne sabotagen
Befrielsesbevægelsen POLISARIO, der kæmper for Vestsaharas selvstændighed, afviser et forslag fra FN.
- Dette er hverken en femte vej eller en ny plan. Det er et forslag, der vil give fire års selvstyre, hvorefter et valgt organ - med 65 procent kolonialister fra Marokko - skal beslutte en folkeafstemning om områdets fremtid, siger POLISARIO til avisen Albawaba.
En folkeafstemning blev allerede vedtaget i 1991 som en del af en FN-fredsplan.
Vestsahara blev besat af Marokko i 1975, umiddelbart efter at de opnåede selvstændighed fra den spanske kolonimagt. Landet er rigt på fosfater og fiskeri.
POLISARIO førte en væbnet befrielseskamp indtil 1991. Efter 1991 har bevægelsen holdt fast på kravet om en folkeafstemning, der skal afgøre om Vestsahara skal være selvstændigt, eller en selvstyrende del af Marokko.
Marokko har undertegnet FN's første plan. Men siden har landet saboteret folkeafstemningen, blandt andet ved at kræve at mere end 100.000 indvandrede bosættere skal have stemmeret.
Ifølge den oprindelige aftale skal kun oprindelige saharawier og deres efterkommere have stemmeret ved folkeafstemningen. Med det seneste forslag synes FN at undergrave sin oprindelige aftale.
POLISARIO bliver støttet af nabolandene Algeriet og Mauritanien. Mauritanien besatte en del af Vestsahara i 1975, men trak sig fire år efter ud og anerkendte POLISARIOS befrielsesregering.
Befrielsesregeringen har sæde i den algierske by Tindouf.
Vestsahara er anerkendt af Organisationen for Afrikansk Enhed, der i dag hedder den Afrikanske Union.
Indtil videre har FN forlænget mandatet for sin særlige valgkomite i Vestsahara, MINURSO, med yderligere to måneder.
/rtj |
|