Simpelthen uforstĂĄeligt
Det internationale LO (ITUC) bakker op om Israel pĂĄ sin verdenskongres.
Israel angreb Gaza pĂĄ grund af raketbeskydning fra Hamas, udtaler ITUC.
ITUC forsvarer i samme ĂĄndedrag det israelske LO, kaldet Histadrut, og giver dets repræsentant en fin plads i ITUC’s egen topledelse.
Til slut afviser ITUC al snak om boykot af Israel.
For det første: Hvorfor forsvare en stat, der udfører terror mod palæstinenserne og mod internationale nødhjælpsfolk?
For det andet: Israel angreb ikke Gaza for at stoppe nogle simple raketter fra Hamas. Israels enorme og sofistikerede hær angreb Gazas forsvarsløse befolkning som en slags kollektiv afstraffelse af det palæstinensiske folk og som led i sin koloniplan i Palæstina.
For det tredje: Det israelske LO (Histadrut) skal boykottes, idet organisationen den 13. januar 2009 forsvarede Israels angreb pĂĄ Gaza. »Israel havde pĂĄ dette tidspunkt intet andet valg end at reagere pĂĄ de gentagne angreb,« skrev Histadrut dengang.
Og ikke nok med det. Senest forsvarede Histadrut den 2. juni i år den israelske flådes angreb på nødhjælpsflotillen til Gaza, hvor ni tyrkere blev myrdet.
»Flotillens organisatorer ønskede provokationen for at styrke Hamas,« skriver Histadrut for eksempel.
For det fjerde: Jo, Israel mĂĄ og skal udsættes for boykot og sanktioner – indtil det forlader Vestbredden og reelt ophæver blokaden af Gaza.
Det er en skandale og et mysterium, hvorfor ITUC, der samler LO’er fra 156 lande, vælger at støtte Israel og det zionistiske Histadrut, der altid har støttet de skiftende israelske regeringers krige og besættelser.
Det er ogsĂĄ et spørgsmĂĄl, som der mĂĄ svares pĂĄ, hvorfor dansk LO, der deltog pĂĄ ITUC-kongressen, ikke har markeret sin modstand mod ITUC’s blinde lovprisning af Israel.
Til gengæld skal der lyde ros til det sydafrikanske LO (COSATU), der foreslog boykot af Israel i en resolution på verdenskongressen. Og det irske LO, der offentligt opfordrer til internationale sanktioner.
De britiske universitetslæreres fagforening UCU har netop afbrudt alle forbindelser med Histadrut. Det skotske LO (STUC)overvejer dette kraftigt.
Det er vejen frem. Trods tilbageslaget pĂĄ det (socialdemokratiske) ITUC’s verdenskongres, baner kravet om isolation af Israel sig alligevel frem over alt.
Det tog også mange år at isolere apartheid-Sydafrika fuldstændigt. Dengang var socialdemokraternes topfolk også fodslæbende... Af med blystøvlerne!


