Tilmeld dig vores RSS feed
Der har været mange kreative ideer til indsamlingsaktiviteter for Arbejderen, som her på Amager, hvor Tommy Christensen fra Sundby Lokalhistoriske Forening guider fortæller om lokalområdet historie. | Foto: sigaardsfoto.dk
Sådan støtter DU Arbejderen

Indsamlingen til Arbejderens Støttefond fortsætter selvfølgelig i 2012.

Målet er også i år 1.150.000 kr.

Du kan støtte ved at indbetale til støttefondens konto: reg.nr. 9570, kontonr. 213 3318, men du kan også tilmelde dig betaling af et fast månedligt beløb via pbs. Det gør du ved at kontakte abonnementsafdelingen: tlf. 35 35 17 87 eller abo@arbejderen.dk

- Annonce -

Læsere samler 1,2 millioner til Arbejderen

1.202.022 kroner blev der i 2011 indsamlet til Arbejderens Støttefond. Det er ny rekord.

af Hanne Rosenvold

Arbejderens læsere og venner er fantastiske. En kæmpe tak til jer alle.

Ingen er i tvivl om der er økonomisk krise, mange er arbejdsløse, Arbejderens læsere har aldrig hørt til landets mest velbeslåede. Alligevel – eller måske netop derfor – har vi igen i 2011 oplevet en fantastisk offervilje. Læsere og venner vil bare, at Arbejderen kommer hver dag og viser det på meget kontant vis, nemlig ved indbetalinger til Arbejderens Støttefond.

1.202.022 kroner blev det endelige resultat af årets indsamling, og det er ny rekord. Aldrig tidligere er der blevet indsamlet så meget til Arbejderen.

OFFERVILLIGE LÆSERE

Rigtig mange af avisens læsere betaler måned efter måned et beløb til støttefonden. Nogle betaler lidt ekstra, når abonnementet betales, andre har tilmeldt sig en fast betaling via betalingsservice. Atter andre benytter det girokort, der udsendes med avisen hver måned.

Alt i alt har avisens læsere på den måde bidraget med i alt 206.101 kroner.

Således kom årets sidste indbetaling også fra en læser, nemlig fra den røde murer i Jylland, der indsendte 300 kroner fulgt af teksten: Husk - intet af det, der var i går, bliver helt det samme i morgen!

Mange læsere deltager også i de støttefester, der er blevet gennemført landet over. Ved en lang række af aktiviteter – alle nævnt i oversigten her på siden – er der indsamlet mere end 225.000 kroner. Her skal ikke mindst lyde en tak til alle de aktivister, der har sikret, at festerne er blevet gennemført. Udover de økonomiske resultater er de med til at skabe en levende bevægelse, hvor der knyttes nye venskaber.

FAGLIG STØTTE

I er Danmarks eneste arbejderavis! Det udsagn hører vi ofte, og det understreges gang på gang, blandt andet via bevillinger fra landets progressive fagforeninger. I alt 102.000 kroner har fagforeningerne bidraget med.

Men også på anden vis kommer der faglig støtte: I 3 F Transport, Logistik og Byg i Århus samler venner af Arbejderen hver uge ind hos fagforeningens ansatte og afregner så til Støttefonden. I 2011 blev der i alt ad den kilde overført 19.500 kroner. Meget flot!

Arbejderen opfatter sig selv som avisen for hele den danske venstrefløj, og derfor er det også glædeligt med bevillinger fra Enhedslisten, DKP, Internationalt Forum, Hobbyklubben, Fredsvagten og fra lokalradioen Helsingørkanalen.

KOMMUNISTISK PARTI

Arbejderen udgives af Kommunistisk Parti, og partiets afdelinger gennemfører hver måned indsamling til støttefonden, igen båret af en stor offervilje for den røde presse: I 2011 indsamlede partiets afdelinger på den måde i alt 498.817 kroner.

Det er bestemt ikke nogen naturlov, at der i Danmark findes et rødt dagblad. Arbejderen udgives og udkommer på trods – og ikke mindst på grund af den omfattende støtte, der strømmer avisen i møde.

Vores mål er også i det nye år at levere røde nyheder og analyser til dig fem dage om ugen. Vi beder dig om at bruge avisen, fortæl om den til dine venner og bekendte, få dem gerne til at abonnere – det er den allerbedste støtte til avisen.

Til sidst igen en kæmpestor tak til alle jer, der sikrede det flotte indsamlings-resultat.

Relaterede artikler