Hvad er ITF
Tilmeld dig vores RSS feed
Fra Brasilien til Korea og fra Danmark og til Sydafrika var der delegerede ved ITF’s kongres og deltagere i den efterfølgende demonstration for faglige rettigheder i den mexicanske hovedstad. | Foto: ITF
- Annonce -

Hvad er ITF

ITF er sammenslutningen af 759 fagforeninger i 155 lande med tilsammen 4,6 millioner medlemmer.

Det Internationale Transportarbejderforbund (ITF) er en international sammenslutning af fagforeninger for transportarbejdere. Enhver uafhængig fagforening, der har medlemmer beskæftiget i transportindustrien kan blive medlem, hedder det pĂĄ ITF’s hjemmeside.

I dag er 759 fagforeninger i 155 lande med tilsammen 4,6 millioner medlemmer tilsluttet ITF.

ITF har sit hovedkvarter i London, og så har føderationen regionale kontorer i Nairobi, Ouagadougou, Tokyo, New Delhi, Rio de Janeiro, Amman, Moskva og Bruxelles.

ITF formålsparagraf og vedtægter koges på organisationens hjemmeside ned til fem hovedpunkter:

1) Fremme respekt for fagbevægelsen og menneskerettighederne i hele verden.

2) Arbejde for fred baseret på social retfærdighed og økonomisk fremgang.

3) Hjælpe tilsluttede fagforeninger i deres kamp for at forsvare medlemmernes rettigheder.

4) Arbejde med forskning og dokumentation.

5) Bistå transportarbejdere med at løse deres problemer.

Fra den 5. til den 12. august afholdt ITF sin 42. kongres i Mexico City i Mexico. Det blev den største kongres nogensinde, og det var første gang, den blev afholdt i Latinamerika.

Deltagertallet var 1376, som repræsenterede 368 fagforeninger i 112 lande.

Der deltog også en række delegerede fra dansk fagbevægelse, hvor 3F med sine havnearbejdere, søfolk, fiskere, chauffører og ansatte ved jernbaner og luftfart har mange forbindelser til ITF.

Desuden er Søfartens ledere/Navigatørerne, Metal Søfart, Maskinmesterforeningen, Sørestaurationsforeningen og HK med medlemmer ansat pĂĄ blandt andet færger og i lufthavne  tilsluttet ITF.

– Det ville være umuligt at nævne alle højdepunkterne pĂĄ kongressen, sagde generalsekretær David Cockroft ved afslutningen.

– Der har simpelthen været for mange af dem – lige fra afholdelsen af den første ungdomskonference nogensinde og til en særdeles succesfuld klimakonference.

Efter afslutningstalen gik de delegerede ud i Mexico City’s gader for at deltage i en demonstration til støtte for faglige rettigheder i Mexico.

se@arbejderen.dk

Fra Brasilien til Korea og fra Danmark og til Sydafrika var der delegerede ved ITF’s kongres og deltagere i den efterfølgende demonstration for faglige rettigheder i den mexicanske hovedstad. Foto: ITF

Relaterede artikler